CORA

Results are provisional as of 22:05 on March 24, 2018

A Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Race 1
   

Race 2
   

Race 3
   

Total

Nett

1st

A

RUMFRONT

J 105

51306

Martschink/McKemzie.

90

(1.0)

1.0

1.0

3.0

2.0

2nd

A

PHOTON

ID 35

35022

Hibdon

36

2.0

(3.0)

2.0

7.0

4.0

3rd

A

SKIMMER

J 105

313

Martschink/Hagood

90

4.0

2.0

(5.0)

11.0

6.0

4th

A

TEMPTRESS

SR 33 OB

50484

King

69

(9.0 DNF)

4.0

3.0

16.0

7.0

5th

A

ILLYRIA

J 120 CF

51882

Keenan

48

3.0

(5.0)

4.0

12.0

7.0

6th

A

WARHORSE

ID 35

35006

Brown

36

5.0

(9.0 DNS)

6.0

20.0

11.0

7th

A

RELOAD

X-Treme 26

60848

Popov

90

(9.0 SCP-CKIN)

6.0

7.0

22.0

13.0

8th

A

KINETIC

J 111

73

Stein

39

6.0

(9.0 RET)

9.0 RET

24.0

15.0

B Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Race 1
   

Race 2
   

Race 3
   

Total

Nett

1st

B

CHICORA

J 24

2349

Hill

171

(1.0)

1.0

1.0

3.0

2.0

2nd

B

JO MAMMA

J 24

3266

Palazzo

171

(3.0)

2.0

2.0

7.0

4.0

3rd

B

CCS

J/24

CCS

Koenig

171

2.0

(3.0)

3.0

8.0

5.0

C Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 1, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Race 1
   

Race 2
   

Race 3
   

Total

Nett

1st

C

CELADON

MOORINGS 510

51704

Lesniak

96

(1.0)

1.0

1.0

3.0

2.0

D Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Race 1
   

Race 2
   

Race 3
   

Total

Nett

1st

D

DIRECTION

Morgan 30-2

7

Springer

201

1.0

1.0

(3.0)

5.0

2.0

2nd

D

Sceptre

J 130 CF SD

28693

Musor

45

(3.0)

2.0

1.0

6.0

3.0

3rd

D

Las Brisas

J 30

32956

Swatta

160

2.0

(3.0)

2.0

7.0

4.0

V Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 1, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Race 1
   

Race 2
   

Race 3
   

Total

Nett

1st

V

VX160

VX ONE

160

Bill Wiggins

 

(1.0)

1.0

1.0

3.0

2.0

Race 1 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:06:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

A

RUMFRONT

J 105

51306

Martschink/McKemzie.

90

11:06:00

11:42:21

0:36:21

0:36:55

1.0

2

A

PHOTON

ID 35

35022

Hibdon

36

11:06:00

11:40:00

0:34:00

0:37:43

2.0

3

A

ILLYRIA

J 120 CF

51882

Keenan

48

11:06:00

11:41:16

0:35:16

0:38:20

3.0

4

A

SKIMMER

J 105

313

Martschink/Hagood

90

11:06:00

11:44:07

0:38:07

0:38:43

4.0

5

A

WARHORSE

ID 35

35006

Brown

36

11:06:00

11:43:10

0:37:10

0:41:14

5.0

6

A

KINETIC

J 111

73

Stein

39

11:06:00

11:44:10

0:38:10

0:42:07

6.0

7

A

TEMPTRESS

SR 33 OB

50484

King

69

11:06:00

 

DNF

 

9.0

7

A

RELOAD

X-Treme 26

60848

Popov

90

11:06:00

11:47:47

SCP-CKIN

0:42:26

9.0

Race 2 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

A

RUMFRONT

J 105

51306

Martschink/McKemzie.

90

12:05:00

12:39:01

0:34:01

0:34:33

1.0

2

A

SKIMMER

J 105

313

Martschink/Hagood

90

12:05:00

12:41:00

0:36:00

0:36:34

2.0

3

A

PHOTON

ID 35

35022

Hibdon

36

12:05:00

12:38:19

0:33:19

0:36:57

3.0

4

A

TEMPTRESS

SR 33 OB

50484

King

69

12:05:00

12:40:41

0:35:41

0:37:28

4.0

5

A

ILLYRIA

J 120 CF

51882

Keenan

48

12:05:00

12:40:14

0:35:14

0:38:18

5.0

6

A

RELOAD

X-Treme 26

60848

Popov

90

12:05:00

12:43:06

0:38:06

0:38:42

6.0

7

A

WARHORSE

ID 35

35006

Brown

36

12:05:00

 

DNS

 

9.0

7

A

KINETIC

J 111

73

Stein

39

12:05:00

 

RET

 

9.0

Race 3 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:39:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

A

RUMFRONT

J 105

51306

Martschink/McKemzie.

90

13:39:00

14:13:52

0:34:52

0:35:25

1.0

2

A

PHOTON

ID 35

35022

Hibdon

36

13:39:00

14:11:11

0:32:11

0:35:42

2.0

3

A

TEMPTRESS

SR 33 OB

50484

King

69

13:39:00

14:13:02

0:34:02

0:35:44

3.0

4

A

ILLYRIA

J 120 CF

51882

Keenan

48

13:39:00

14:12:34

0:33:34

0:36:29

4.0

5

A

SKIMMER

J 105

313

Martschink/Hagood

90

13:39:00

14:14:56

0:35:56

0:36:30

5.0

6

A

WARHORSE

ID 35

35006

Brown

36

13:39:00

14:13:06

0:34:06

0:37:49

6.0

7

A

RELOAD

X-Treme 26

60848

Popov

90

13:39:00

14:17:28

0:38:28

0:39:04

7.0

8

A

KINETIC

J 111

73

Stein

39

13:39:00

 

RET

 

9.0

Race 1 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:12:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

B

CHICORA

J 24

2349

Hill

171

11:12:00

11:54:44

0:42:44

0:38:32

1.0

2

B

CCS

J/24

CCS

Koenig

171

11:12:00

11:56:05

0:44:05

0:39:45

2.0

3

B

JO MAMMA

J 24

3266

Palazzo

171

11:12:00

12:02:06

0:50:06

0:45:10

3.0

Race 2 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:12:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

B

CHICORA

J 24

2349

Hill

171

12:12:00

12:53:33

0:41:33

0:37:28

1.0

2

B

JO MAMMA

J 24

3266

Palazzo

171

12:12:00

12:55:18

0:43:18

0:39:02

2.0

3

B

CCS

J/24

CCS

Koenig

171

12:12:00

12:56:20

0:44:20

0:39:58

3.0

Race 3 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:26:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

B

CHICORA

J 24

2349

Hill

171

13:26:00

14:05:31

0:39:31

0:35:38

1.0

2

B

JO MAMMA

J 24

3266

Palazzo

171

13:26:00

14:05:52

0:39:52

0:35:56

2.0

3

B

CCS

J/24

CCS

Koenig

171

13:26:00

14:09:10

0:43:10

0:38:55

3.0

Race 1 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:18:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

C

CELADON

MOORINGS 510

51704

Lesniak

96

11:18:00

12:10:30

0:52:30

0:52:50

1.0

Race 2 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:24:00, Course: 1, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

C

CELADON

MOORINGS 510

51704

Lesniak

96

12:24:00

12:47:56

0:23:56

0:24:05

1.0

Race 3 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:33:00, Course: 1, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

C

CELADON

MOORINGS 510

51704

Lesniak

96

13:33:00

13:52:43

0:19:43

0:19:50

1.0

Race 1 - D Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:18:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

D

DIRECTION

Morgan 30-2

7

Springer

201

11:18:00

12:09:14

0:51:14

0:44:21

1.0

2

D

Las Brisas

J 30

32956

Swatta

160

11:18:00

12:12:17

0:54:17

0:49:42

2.0

3

D

Sceptre

J 130 CF SD

28693

Musor

45

11:18:00

12:18:01

1:00:01

1:05:34

3.0

Race 2 - D Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:24:00, Course: 1, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

D

DIRECTION

Morgan 30-2

7

Springer

201

12:24:00

12:51:05

0:27:05

0:23:26

1.0

2

D

Sceptre

J 130 CF SD

28693

Musor

45

12:24:00

12:48:45

0:24:45

0:27:02

2.0

3

D

Las Brisas

J 30

32956

Swatta

160

12:24:00

12:55:50

0:31:50

0:29:09

3.0

Race 3 - D Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:33:00, Course: 1, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

D

Sceptre

J 130 CF SD

28693

Musor

45

13:33:00

13:53:03

0:20:03

0:21:54

1.0

2

D

Las Brisas

J 30

32956

Swatta

160

13:33:00

13:57:05

0:24:05

0:22:03

2.0

3

D

DIRECTION

Morgan 30-2

7

Springer

201

13:33:00

13:59:57

0:26:57

0:23:20

3.0

Race 1 - V Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:12:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

V

VX160

VX ONE

160

Bill Wiggins

 

11:12:00

11:50:51

0:38:51

0:45:55

1.0

Race 2 - V Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:12:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

V

VX160

VX ONE

160

Bill Wiggins

 

12:12:00

12:47:14

0:35:14

0:41:38

1.0

Race 3 - V Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:26:00, Course: 2, Ave wind: 17

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

V

VX160

VX ONE

160

Bill Wiggins

 

13:26:00

14:00:13

0:34:13

0:40:26

1.0

Scoring codes used

Code

Description

Points

DNF

Started but did not finish

9

DNS

Came to the start area but did not start

9

RET

Retired

9

SCP-CKIN

Scoring penalty did not check in

9

 

 

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com